Dlaczego warto zdecydować się na firanki sznurkowe w aranżacji wnętrz?

Zasłony oraz firany to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na ocieplenie i nadanie przytulnego charakteru każdemu wnętrzu. Z uwagi na to, że na rynku dostępnych jest wiele modeli firan, często ciężko znaleźć idealne dla siebie. Ciekawym rozwiązaniem są firanki oraz zasłony makarony, które charakteryzują się ciekawą i przyciągającą wzrok formą.

Cym są i co wyróżnia firanki makarony?

Firanki makarony, określane także jako firanki sznurkowe dla ozdoby swoją nazwę zawdzięczają sposobowi ich wykonania. Model ten powstaje poprzez połączenie ze sobą z jednej strony sznurków, które puszczone luzem przypominają swoim wyglądem makaron spaghetti. Na sklepowych półkach można znaleźć wiele modeli firan sznurkowych, które różnią się od siebie nie tylko długością i kolorem ale także elementami je zdobiącymi do których można zaliczyć różnorodne koraliki czy kryształki.

Dużą zaletą firanek sznurkowych jest ich prostota oraz to że są bardzo lekkie, dzięki czemu nie obciążają niepotrzebnie karnisza. Wyglądają efektownie a jednocześnie chronią przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Będą idealnie współgrały w połączeniu z roletami, dzięki czemu można swobodnie decydować o ilości wpuszczanego światła do pomieszczenia. Nawet pomimo ciemnego koloru, firanki makarony przepuszczają sporą ilość słońca do wnętrz.

Firanki sznurkowe – jakie wybrać?

Firanki sznurkowe idealnie sprawdzą się w każdym wnętrzu, pod warunkiem że pasują one stylistyką do aranżacji wnętrza. Często wybierane są  jako ozdoba okna kuchennego i w takim przypadku warto zdecydować się na modele sięgające do parapetu. Krótkie firany będą też pasować do łazienki. Ten rodzaj firan będzie świetnie wyglądał także w salonach oraz korytarzach, gdzie często znajdują się duże balkonowe okna. Wówczas dobrze jest postawić na model sięgający do samej podłogi.

Do wnętrz klasycznych warto zdecydować się na firanki sznurkowe sięgające do samej podłogi w delikatnych i stonowanych barwach takich jak szarości, popiele czy beże. Niektóre modele posiadają dodatkowo ciekawie ozdobione sznurki (np. koralikami czy kryształkami), przez co doskonale będą wyglądały w pokojach dziecięcych oraz we wnętrzach urządzonych w stylu glamour. Do wnętrz w stylu boho sprawdzą się natomiast firanki wielobarwne oraz wzorzyste.

Ten typ firan nie musi być traktowany wyłącznie jako dekoracja. Co ciekawe, firanki makarony idealnie sprawdzają się także w roli przesłon pomiędzy strefami funkcjonalnymi czy pomiędzy pomieszczeniami (np. w małych mieszkaniach takich jak kawalerki).